od
do

13 oznak i objawów boreliozy u dorosłych i dzieci

13 oznak i objawów boreliozy u dorosłych i dzieci

Choroba z Lyme to często niedoszacowana, niewystarczająco zbadana i często powodująca niepełnosprawność choroba, przenoszona przez spiralne bakterie typu Spirochete. Bakterie spiralne Borrelia burgdorferi są przenoszone przez kleszcze zakażone. Szeroki zakres objawów choroby Lyme przypomina objawy wielu innych chorób, co utrudnia jej diagnozowanie.

Kleszcze przenoszące boreliozę mogą również przenosić inne chorobotwórcze bakterie, wirusy i pasożyty. Są one znane jako współzakażenia. Kleszcze przenoszące chorobę Lyme zwiększają swoje geograficzne rozprzestrzenienie. W 2016 roku stwierdzono je w około połowie hrabstw w 43 z 50 stanów w Stanach Zjednoczonych . Choroba Lyme jest piątą najczęściej zgłaszaną chorobą zakaźną w Stanach Zjednoczonych, a szacuje się, że rocznie występuje około 329 000 nowych przypadków . Jednak w niektórych stanach szacuje się, że choroba ta jest znacznie niedoszacowana . Niektóre badania szacują, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych występuje nawet do 1 miliona przypadków choroby Lyme.

Większość osób z boreliozą, które są leczone odpowiednio przez trzy tygodnie antybiotyków, ma dobrą prognozę.

Jednak, jeśli chorobę nie leczy się przez wiele tygodni, miesięcy lub nawet lat po zakażeniu, borelioza staje się trudniejsza do wyleczenia. Bakterie mogą przeniknąć do centralnego układu nerwowego, mięśni i stawów, oczu i serca już po kilku dniach od ukąszenia przez zainfekowany kleszcz.

Choć chorobę z Lyme dzieli się czasem na trzy kategorie: ostrą, wczesną rozsianą i późną rozsianą, to postęp choroby może różnić się u każdej osoby i nie wszyscy przechodzą przez wszystkie etapy .

Każda osoba reaguje na bakterie boreliozy w sposób indywidualny. Objawy boreliozy mogą różnić się w zależności od osoby oraz ich nasilenia. Borelioza to choroba wielosystemowa i może wywoływać wiele różnorodnych objawów.

Poniżej przedstawiamy listę 13 najczęstszych objawów choroby z Lyme.

1.Wysypki skórne po ugryzieniu kleszcza

Wysypka charakterystyczna dla ugryzienia przez kleszcza z boreliozą wygląda jak czerwony owal lub tarcza strzelnicza. Może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Tarcza strzelnicza składa się z centralnego czerwonego miejsca, otoczonego przez przezroczysty pierścień z szerokim czerwonym kręgiem na zewnątrz.

Wysypka jest płaska i zazwyczaj nie powoduje swędzenia. Jest to oznaka rozprzestrzeniania się zakażenia w tkankach skórnych. Wysypka początkowo rozszerza się, a następnie ustępuje z czasem, nawet jeśli nie zostanie podjęte leczenie.

Jednak 35% lub więcej procent osób z boreliozą nie pamięta, że miało wysypkę .

Co więcej, jeszcze mniej osób pamięta o ukłuciu kleszcza. Szacunki wahały się od 20 do 50 procent . Kleszcze w stadium nimfy mają rozmiar ziaren maku, a ich ukąszenia są łatwe do przeoczenia.

Początkowa czerwona wysypka zwykle pojawia się w miejscu ugryzienia w ciągu 3 do 30 dni . Podobne, ale mniejsze wysypki mogą pojawić się trzy do pięciu tygodni później, gdy bakterie rozprzestrzeniają się przez tkanki. Czasami wysypka przybiera formę tylko czerwonej plamki . Wysypka może również przybierać inne formy, w tym postać wysokiej wysypki lub pęcherzy.

Jeśli masz wysypkę, ważne jest, aby ją sfotografować i udać się do lekarza, aby jak najszybciej podjąć leczenie.

2.Zmęczenie w boreliozie

Nie ważne, czy widzisz ukąszenie kleszcza lub charakterystyczne wypryski z boreliozą, wczesne objawy choroby często przypominają grypę. Symptomy często przybierają cykliczny charakter, nasilając się i osłabiając co kilka tygodni.

Najczęstszym objawem jest uczucie zmęczenia, wyczerpania i braku energii. Zmęczenie związane z boreliozą może być inne niż zwykłe zmęczenie, spowodowane np. intensywną aktywnością. To uczucie przytłaczającego zmęczenia obejmuje całe ciało i może być bardzo silne.

Może zdarzyć się, że potrzebujesz drzemki w ciągu dnia lub musisz spać dłużej niż zwykle.

W jednym badaniu około 84 procent dzieci z boreliozą zgłosiło uczucie zmęczenia . W badaniu z 2013 roku na dorosłych z boreliozą, 76 procent zgłosiło uczucie zmęczenia .

Czasami borelioza jest błędnie diagnozowana jako zespół chronicznego zmęczenia, fibromialgia lub depresja.

W niektórych przypadkach borelioza może powodować trudności w wykonywaniu codziennych czynności z powodu uczucia skrajnego zmęczenia

3.Bóle, sztywność lub obrzęk stawów w boreliozie

Bóle, sztywność lub obrzęk stawów są wczesnymi objawami boreliozy. Stawy mogą być zapalane, ciepłe w dotyku, bolesne i opuchnięte, a także może pojawić się sztywność i ograniczona amplituda ruchu w niektórych stawach . Często ból przenosi się z jednego miejsca na drugie, czasami dotykając kolan, a innym razem szyi lub pięt. Możliwe jest również wystąpienie zapalenia kaletki – cienkich poduszek między kośćmi a otaczającymi tkankami. Ból może mieć charakter ostry lub przemijający i dotyczyć więcej niż jednego stawu, przy czym najczęściej dotyczy większych stawów.

Ludzie często przypisują problemy ze stawami wiekowi, genetyce lub uprawianym sportom, jednak należy dodać boreliozę do tej listy, jak wskazują poniższe statystyki:

 • Według jednego badania, 80% osób z nieleczoną boreliozą ma objawy mięśniowo-stawowe .
 • 50% osób z nieleczoną boreliozą ma naprzemienne epizody zapalenia stawów .
 • Dwie trzecie osób doświadcza pierwszego epizodu bólu stawów w ciągu sześciu miesięcy od zakażenia .
 • Stosowanie leków przeciwzapalnych może zatuszować faktyczną liczbę osób z obrzękiem stawów

4.Bóle głowy, zawroty głowy, gorączka a borelioza

Bóle głowy, zawroty głowy oraz gorączka to powszechne objawy grypowe. W przypadku boreliozy około 50% zakażonych osób doświadcza tych objawów w ciągu tygodnia od zakażenia. Objawy boreliozy mogą być łagodne, przez co nie pomyślimy o tej chorobie jako o możliwej przyczynie. Na przykład, gorączka zwykle jest niska.

W rzeczywistości, ciężko odróżnić objawy grypy boreliozy od zwykłej grypy lub wirusowej infekcji. Jednak w odróżnieniu od wirusowej grypy, objawy grypowe boreliozy mogą pojawiać się i zanikać.

Poniżej przedstawiamy kilka statystyk dotyczących pacjentów z boreliozą:

 • W jednym z badań, 78% dzieci zgłaszało bóle głowy.
 • W jednym z badań, 48% dorosłych z boreliozą zgłaszało bóle głowy .
 • W jednym z badań, 51% dzieci z boreliozą zgłaszało zawroty głowy.
 • W badaniu z 2013 roku dotyczącym dorosłych z boreliozą, 30% z nich doświadczyło zawrotów głowy.
 • W jednym z badań, 39% dzieci z boreliozą zgłaszało gorączki lub poty.
 • W badaniu z 2013 roku dotyczącym dorosłych z boreliozą, 60% z nich zgłaszało gorączkę .
 • W jednym z badań, 43% dzieci z boreliozą zgłaszało bóle szyi .
 • Mniejsza liczba dzieci z boreliozą zgłaszała bóle gardła .

5.Nocne poty i zaburzenia snu w boreliozie

Nocne poty i zaburzenia snu są powszechne w boreliozie.

Ból stawów może powodować budzenie się w nocy. Temperatura ciała może oscylować, a nocne poty lub dreszcze mogą Cię budzić.

Możesz odczuwać zaczerwienienie twarzy i głowy.

Oto kilka statystyk z badań:

W badaniu z 2013 roku, 60 procent dorosłych z wczesną boreliozą zgłosiło poty i dreszcze .

To samo badanie wykazało, że 41 procent doświadczyło zaburzeń snu . Dwadzieścia pięć procent dzieci z boreliozą zgłosiło zaburzenia snu .

6.Spadek funkcji poznawczych w boreliozie

Istnieje wiele różnych rodzajów i stopni zaburzeń poznawczych, które mogą wywołać niepokój.

Możesz zauważyć, że masz trudności z koncentracją w szkole lub pracy, a Twoja pamięć może zawodzić, czego wcześniej nie doświadczałeś. Być może będziesz musiał sięgnąć po pomoc, aby przypomnieć sobie znajome imię, lub będziesz miał wrażenie, że przetwarzasz informacje wolniej.

Czasami jadąc samochodem lub korzystając z transportu publicznego do znajomego miejsca, możesz zapomnieć, jak się tam dostać, albo będziesz zdezorientowany, gdzie się znajdujesz i dlaczego tam jesteś.

Możesz iść do sklepu, aby zrobić zakupy, ale całkowicie zapomnieć, czego miałeś szukać. Na początku może się wydawać, że to spowodowane jest stresem lub wiekiem, ale spadek zdolności poznawczych może być przyczyną niepokoju.

Oto kilka statystyk dotyczących boreliozy a funkcji poznawczych:

 • 74% dzieci z nieleczoną boreliozą zgłosiło problemy poznawcze.
 • 24% dorosłych z wczesną boreliozą zgłosiło trudności z koncentracją.
 • 81% dorosłych z późniejszą boreliozą zgłosiło utratę pamięci

7.Wrażliwość na światło i zmiany w widzeniu a borelioza

Jasne światło w pomieszczeniu może być niekomfortowe lub nawet oślepiające.

Wrażliwość na światło jest na tyle silna, że niektórzy ludzie potrzebują okularów przeciwsłonecznych wewnątrz pomieszczeń, oprócz noszenia okularów przeciwsłonecznych na zewnątrz w normalnym świetle.

Wrażliwość na światło występowała u 16 procent dorosłych z wczesną boreliozą .

W tym samym badaniu 13 procent zgłosiło niewyraźne widzenie.

8.Inne problemy neurologiczne u chorych na boreliozę

Objawy neurologiczne boreliozy mogą być subtelne lub specyficzne. Ogólnie rzecz biorąc, osoba może odczuwać niepewność równowagi lub mniejszą koordynację ruchów. Nawet schodzenie po lekkim wzniesieniu na podjeździe może wymagać większego wysiłku niż wcześniej. Możliwe jest również potknięcie i upadek, który wcześniej nie zdarzał się często.

Niektóre objawy boreliozy są bardzo specyficzne, na przykład bakteria z Lyme może wpływać na jeden lub więcej nerwów czaszkowych. To 12 par nerwów, które wychodzą z mózgu do obszaru głowy i szyi. Jeśli bakterie zaatakują nerw twarzowy (siódmy nerw czaszkowy), może dojść do osłabienia lub porażenia mięśni po jednej lub obu stronach twarzy. Porażenie to czasami błędnie nazywane jest porażeniem Bella. Borelioza jest jedną z nielicznych chorób, które powodują porażenia po obu stronach twarzy. Możliwe jest również odczuwanie drętwienia i mrowienia na twarzy. Inne dotknięte nerwy czaszkowe mogą powodować utratę smaku i węchu.

Badanie przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC), obejmujące 248 074 zgłoszonych przypadków boreliozy w całym kraju w latach 1992-2006, wykazało, że 12 procent pacjentów z boreliozą miało objawy nerwów czaszkowych.

Gdy bakterie z Lyme rozprzestrzeniają się w układzie nerwowym, mogą wywołać stan zapalny w tkankach, w których spotykają się mózg i rdzeń kręgowy (opony mózgowe). Niektóre typowe objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych z Lyme to ból lub sztywność szyi, ból głowy i wrażliwość na światło. Encefalopatia, która może wpłynąć na stan psychiczny, jest mniej powszechna.

Objawy neurologiczne boreliozy występują u około 10 procent dorosłych osób z nieleczoną boreliozą.

9.Inne objawy skórne w boreliozie

Objawy skórne pojawiają się wcześnie w boreliozie . Możesz mieć niewyjaśnione wysypki skórne lub duże siniaki bez zwykłej przyczyny. Ogniska skórne mogą być swędzące lub nieestetyczne. Mogą być również poważniejsze, takie jak chłoniak z komórek B . Inne dolegliwości skórne związane z boreliozą to:

-morphea (twardzina ograniczona) lub odbarwione plamy na skórze

-liszaj twardzinowy lub białe plamy cienkiej skóry

-parapsoriasis, prekursor chłoniaka skóry

W Europie niektóre choroby skóry wynikające z boreliozy przenoszonej przez inny gatunek Borrelia to:

-chłoniak borelialny, który jest powszechny w Europie jako wczesny marker boreliozy

-acrodermatitis chronica atrophicans

Dodatkowo, ogniska skórne związane z boreliozą mogą przybierać różne formy, w tym rumień wędrujący, który jest charakterystycznym objawem wczesnej infekcji. Rumień ten zwykle rozwija się wokół miejsca ugryzienia kleszcza i może rozprzestrzeniać się po całym ciele. Inne formy ognisk skórnych to ropnie, guzki, wypryski oraz zmiany pigmentacyjne. W przypadku podejrzenia boreliozy, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie badania i leczenie.

10. Objawy sercowe w boreliozie

Bakterie boreliozy mogą najeżdżać na tkankę serca, powodując stan nazywany zapaleniem boreliozowym.

Zapalenie serca może wystąpić w łagodnej lub ciężkiej postaci.

Infekcja bakteryjna w sercu może powodować bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność lub kołatanie serca.

Zapalenie wywołane przez infekcję blokuje przekazywanie sygnałów elektrycznych z jednej komory serca do drugiej, co powoduje nieregularne bicie serca. Jest to nazywane blokiem serca.

Borelioza może również wpływać na sam mięsień sercowy.

Jak częste jest zapalenie serca boreliozą? Oto kilka statystyk:

CDC informuje, że tylko 1 procent zgłoszonych przypadków boreliozy dotyczy zapalenia serca .

Inne badania wskazują, że od 4 do 10 procent pacjentów z boreliozą (lub więcej) cierpi na zapalenie lub problemy serca .Jednak te liczby mogą obejmować szerszą definicję objawów sercowych.

Dzieci również mogą mieć objawy sercowe.

Z leczeniem większość ludzi wyzdrowieje z zapalenia serca boreliozowego. Jednakże, w rzadkich przypadkach może ona powodować śmierć. CDC zgłosiło trzy nagłe zgony z powodu zapalenia serca boreliozowego w latach 2012-2013.

11.Borelioza a nasza psychika

Borelioza może mieć wpływ na nastrój i samopoczucie pacjenta. Zmiany nastroju, takie jak drażliwość, lęk i depresja, są często zgłaszane przez osoby z boreliozą. Objawy te mogą wystąpić na różnych etapach choroby i zróżnicowane są w swoim nasileniu.

Niezdiagnozowana lub nieleczone borelioza może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, który wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i neuroprzekaźników. Skutkiem tego mogą być zaburzenia nastroju, jak również problemy z koncentracją, trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu informacji.

Niektórzy pacjenci z boreliozą zmagają się również z objawami zaburzeń snu, które mogą przyczynić się do nasilenia objawów lękowych i depresyjnych. Leczenie boreliozy może poprawić te objawy, jednak niekiedy w celu złagodzenia skutków choroby konieczne jest dodatkowe leczenie psychiatryczne.

Dwadzieścia jeden procent pacjentów z wczesnym stadium boreliozy zgłaszało drażliwość jako objaw. W tym samym badaniu 10% pacjentów z boreliozą zgłaszało lęk .

12.Niewyjaśniony ból i inne odczucia chorych na boreliozę

W niektórych przypadkach borelioza może wpłynąć na układ nerwowy i powodować bóle mięśniowe, stawowe i neuralgie, które często opisywane są jako pieczenie, kłucie lub piorunujący ból .

Ponadto, Lyme może również powodować zaburzenia czucia i bóle neuropatyczne, które są wynikiem uszkodzenia nerwów, a nie tkanki mięśniowej lub stawowej. Objawy te mogą obejmować mrowienie, drętwienie, palący ból lub uczucie porażenia .

W rzadszych przypadkach, borelioza może prowadzić do objawów neurologicznych, takich jak zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych i paraliż .

Dzwonienie w uszach (szum w uszach). Szum w uszach może być uciążliwy, zwłaszcza przed snem, gdy wydaje się, że staje się głośniejszy, gdy próbujesz zasnąć. Około 10 procent osób z boreliozą doświadcza tego objawu .

Utrata słuchu. Jedno badanie wykazało, że 15 procent pacjentów z boreliozą doświadcza utraty słuchu .

Bóle szczęki lub bóle zębów, które nie są związane z rzeczywistą próchnicą lub infekcją zęba.

13.Inne objawy boreliozy u dzieci

Największą populacją chorych na boreliozę są dzieci.

Badanie CDC dotyczące zgłoszonych przypadków boreliozy z lat 1992–2006 wykazało, że częstość występowania nowych przypadków była najwyższa wśród dzieci w wieku od 5 do 14 lat . Około jednej czwartej zgłoszonych przypadków boreliozy w Stanach Zjednoczonych dotyczy dzieci poniżej 14 roku życia .

Dzieci mogą mieć wszystkie oznaki i objawy boreliozy, które mają dorośli, ale mogą mieć trudności z dokładnym opisaniem tego, co czują lub gdzie dokładnie boli.

Możesz zauważyć spadek wyników w szkole, a wahania nastroju Twojego dziecka mogą stać się problematyczne.

Umiejętności społeczne i mowy Twojego dziecka lub koordynacja ruchowa Twojego dziecka mogą ulec regresowi. Albo Twoje dziecko może stracić apetyt.

Dzieci częściej niż dorośli mają zapalenie stawów jako początkowy objaw.

W badaniu przeprowadzonym w 2012 roku w Nowej Szkocji na dzieciach z boreliozą, u 65 procent rozwinęło się zapalenie stawów z Lyme . Najczęściej dotkniętym stawem było kolano.

14.Podsumowanie

Borelioza to poważna choroba, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla uniknięcia poważnych powikłań. Jeśli podejrzewasz, że możesz być zakażony boreliozą, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Pamiętaj, że borelioza może przebiegać bezobjawowo lub z objawami podobnymi do innych chorób, dlatego ważne jest, aby lekarz dokładnie zbadał Twoje symptomy i wykonał odpowiednie testy. Jeśli jesteś aktywny na powietrzu, pamiętaj o noszeniu odpowiedniego ubrania i stosowaniu środków owadobójczych, aby zminimalizować ryzyko zakażenia boreliozą. Jednakże, nie unikaj aktywności na świeżym powietrzu ze względu na boreliozę. Pamiętaj, że korzyści płynące z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu są o wiele większe niż ryzyko zakażenia boreliozą. Wszyscy powinni cieszyć się przyjemnościami spędzania czasu na łonie natury, zachowując przy tym zdrowy rozsądek i zwracając uwagę na to, co dzieje się wokół nas.

Aktualności
0
  0
  Koszyk
  Koszyk jest pustyWróć do sklepu