od
do

9 korzyści z stosowania koenzymu Q10 (CoQ10)

9 korzyści z stosowania koenzymu Q10 (CoQ10)

Koenzym Q10, znany również jako CoQ10, to związek, który pomaga generować energię w komórkach.

Twoje ciało naturalnie produkuje CoQ10, ale jego produkcja ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem. Na szczęście możesz również uzyskać CoQ10 poprzez suplementy lub żywność.

Warunki zdrowotne, takie jak choroby serca, zaburzenia mózgu, cukrzyca i nowotwory, zostały powiązane z niskim poziomem CoQ10 .

Nie jest jasne, czy niski poziom CoQ10 powoduje te choroby, czy jest ich wynikiem.

Jedno jest pewne: wiele badań ujawniło szeroki zakres korzyści zdrowotnych CoQ10.

Spis treści:

 1. Czym jest koenzym Q10?
 2. Q10 może pomóc w leczeniu niewydolności serca
 3. Koenzym Q10 może pomóc w płodności
 4. Q10 może pomóc zachować młodą skórę
 5. Q10 może zmniejszyć bóle głowy
 6. Q10 może pomóc w wydajności ćwiczeń
 7. Q10 może być pomocne w cukrzycy
 8. Koenzym Q10 może odegrać rolę w profilaktyce raka
 9. Q10 dobre dla naszego mózgu
 10. Q10 może chronić nasze płuca
 11. Dawkowanie Q10 i skutki uboczne
 12. Pokarmy zawierające Q10

1.Czym jest koenzym Q10?

CoQ10 to związek wytwarzany przez twoje ciało i przechowywany w mitochondriach twoich komórek.

Mitochondria są odpowiedzialne za produkcję energii. Chronią również komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i chorobotwórczymi bakteriami lub wirusami.

Produkcja CoQ10 spada wraz z wiekiem. Tak więc wydaje się, że starsi ludzie mają niedobór tego związku.

Niektóre inne przyczyny niedoboru CoQ10 obejmują:

 • Niedobory żywieniowe, takie jak niedobór witaminy B6
 • Defekty genetyczne w syntezie lub wykorzystaniu CoQ10
 • Zwiększone zapotrzebowanie tkanek w wyniku choroby
 • Choroby mitochondrialne
 • Stres oksydacyjny spowodowany starzeniem się
 • Skutki uboczne kuracji statynami

Badania wykazały, że CoQ10 odgrywa kilka kluczowych ról w twoim ciele.

Jedną z jego podstawowych funkcji jest pomoc w generowaniu energii w komórkach. Bierze udział w wytwarzaniu trifosforanu adenozyny (ATP), który bierze udział w przenoszeniu energii w komórkach .

Jego inną kluczową rolą jest służenie jako przeciwutleniacz i ochrona komórek przed uszkodzeniem oksydacyjnym .

Nadmierne ilości wolnych rodników prowadzą do uszkodzeń oksydacyjnych, które mogą zakłócać normalne funkcjonowanie komórek. Wiadomo, że powoduje to wiele schorzeń .

Biorąc pod uwagę, że ATP jest wykorzystywane do wykonywania wszystkich funkcji organizmu, a uszkodzenia oksydacyjne są destrukcyjne dla komórek, nie jest zaskakujące, że niektóre choroby przewlekłe są powiązane z niskim poziomem CoQ10 .

CoQ10 jest obecny w każdej komórce twojego ciała. Jednak najwyższe stężenia znajdują się w narządach o największym zapotrzebowaniu na energię, takich jak serce, nerki, płuca i wątroba .

2.Q10 może pomóc w leczeniu niewydolności serca

Niewydolność serca jest często konsekwencją innych chorób serca, takich jak choroba wieńcowa lub wysokie ciśnienie krwi .

Te stany mogą prowadzić do zwiększonego uszkodzenia oksydacyjnego i zapalenia żył i tętnic .

Niewydolność serca występuje, gdy te problemy wpływają na serce do tego stopnia, że ​​nie jest ono w stanie regularnie kurczyć się, rozluźniać ani pompować krwi przez organizm .

Co gorsza, niektóre metody leczenia niewydolności serca mają niepożądane skutki uboczne, takie jak niskie ciśnienie krwi, podczas gdy inne mogą jeszcze bardziej obniżyć poziom CoQ10.

W badaniu z udziałem 420 osób z niewydolnością serca, leczenie CoQ10 przez dwa lata poprawiło ich objawy i zmniejszyło ryzyko zgonu z powodu problemów z sercem .

Również w innym badaniu przez rok 641 osób podawano CoQ10 lub placebo. Pod koniec badania osoby z grupy CoQ10 były rzadziej hospitalizowane z powodu nasilenia niewydolności serca i miały mniej poważnych powikłań .

Wydaje się, że leczenie CoQ10 może pomóc w przywróceniu optymalnego poziomu produkcji energii, zmniejszeniu uszkodzeń oksydacyjnych i poprawie funkcji serca, co może pomóc w leczeniu niewydolności serca .

3.Koenzym Q10 może pomóc w płodności

Płodność samic spada wraz z wiekiem ze względu na spadek liczby i jakości dostępnych jaj.

CoQ10 jest bezpośrednio zaangażowany w ten proces. Wraz z wiekiem produkcja CoQ10 spowalnia, przez co organizm jest mniej skuteczny w ochronie jaj przed uszkodzeniem oksydacyjnym.

Suplementacja CoQ10 wydaje się pomagać, a nawet może odwrócić ten związany z wiekiem spadek jakości i ilości jaj.

Podobnie męskie plemniki są podatne na skutki uszkodzenia oksydacyjnego, co może skutkować zmniejszoną liczbą plemników, słabą jakością plemników i niepłodnością .

W kilku badaniach stwierdzono, że suplementacja CoQ10 może poprawić jakość, aktywność i koncentrację nasienia poprzez zwiększenie ochrony antyoksydacyjnej .

4.Q10 może pomóc zachować młodą skórę

Twoja skóra jest największym organem w twoim ciele i jest szeroko narażona na szkodliwe czynniki, które przyczyniają się do starzenia.

Te czynniki mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne. Niektóre wewnętrzne czynniki uszkadzające obejmują uszkodzenie komórek i brak równowagi hormonalnej. Czynniki zewnętrzne obejmują czynniki środowiskowe, takie jak promienie UV .

Szkodliwe elementy mogą prowadzić do zmniejszenia nawilżenia skóry i ochrony przed agresorami środowiskowymi, a także ścieńczenia warstw skóry .

Stosowanie CoQ10 bezpośrednio na skórę może zmniejszyć uszkodzenia spowodowane czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi poprzez zwiększenie produkcji energii w komórkach skóry i promowanie ochrony antyoksydacyjnej .

W rzeczywistości wykazano, że CoQ10 nakładany bezpośrednio na skórę zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne spowodowane promieniami UV, a nawet zmniejsza głębokość zmarszczek.

Wreszcie, wydaje się, że osoby z niskim poziomem CoQ10 są bardziej narażone na rozwój raka skóry.

5.Q10 może zmniejszyć bóle głowy

Nieprawidłowa funkcja mitochondriów może prowadzić do zwiększonego wychwytu wapnia przez komórki, nadmiernej produkcji wolnych rodników i obniżonej ochrony antyoksydacyjnej. Może to skutkować niską energią w komórkach mózgowych, a nawet migrenami.

Ponieważ CoQ10 żyje głównie w mitochondriach komórek, wykazano, że poprawia funkcje mitochondriów i pomaga zmniejszyć stan zapalny, który może wystąpić podczas migreny .

W rzeczywistości badanie wykazało, że suplementacja CoQ10 była trzykrotnie bardziej prawdopodobna niż placebo w zmniejszeniu liczby migren u 42 osób .

Dodatkowo u osób cierpiących na migreny zaobserwowano niedobór CoQ10.

Jedno większe badanie wykazało, że 1550 osób z niskim poziomem CoQ10 doświadczyło mniej i mniej ostrych bólów głowy po leczeniu CoQ10.

Co więcej, wydaje się, że CoQ10 nie tylko pomaga leczyć migreny, ale może również im zapobiegać .

6.Q10 może pomóc w wydajności ćwiczeń

Stres oksydacyjny może wpływać na funkcję mięśni, a tym samym na wydajność ćwiczeń .

Podobnie, nieprawidłowa funkcja mitochondriów może zmniejszać energię mięśni, utrudniając mięśniom skuteczne kurczenie się i podtrzymywanie ćwiczeń .

CoQ10 może pomóc w ćwiczeniu poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego w komórkach i poprawę funkcji mitochondriów. 

W rzeczywistości jedno badanie dotyczyło wpływu CoQ10 na aktywność fizyczną. Osoby suplementujące 1200 mg CoQ10 dziennie przez 60 dni wykazały zmniejszony stres oksydacyjny .

Co więcej, suplementacja CoQ10 może pomóc zwiększyć moc podczas ćwiczeń i zmniejszyć zmęczenie, co może poprawić wydajność ćwiczeń. 

7.Q10 może być pomocne w cukrzycy

Stres oksydacyjny może indukować uszkodzenie komórek. Może to spowodować choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca.

Nieprawidłowa funkcja mitochondriów została również powiązana z opornością na insulinę.

Wykazano, że CoQ10 poprawia wrażliwość na insulinę i reguluje poziom cukru we krwi .

Suplementacja CoQ10 może również pomóc w zwiększeniu stężenia CoQ10 we krwi nawet trzykrotnie u osób z cukrzycą, które zazwyczaj wykazują niski poziom tego związku .

Ponadto w jednym badaniu uczestniczyły osoby z suplementem na cukrzycę typu 2 z CoQ10 przez 12 tygodni. W ten sposób znacznie obniżono poziom cukru we krwi na czczo i hemoglobinę A1C, który jest średnim poziomem cukru we krwi w ciągu ostatnich dwóch do trzech miesięcy .

Wreszcie, CoQ10 może pomóc w zapobieganiu cukrzycy, stymulując rozkład tłuszczów i zmniejszając akumulację komórek tłuszczowych, które mogą prowadzić do otyłości lub cukrzycy typu 2.

8.Koenzym Q10 może odegrać rolę w profilaktyce raka

Wiadomo, że stres oksydacyjny powoduje uszkodzenie komórek i wpływa na ich funkcję .

Jeśli twoje ciało nie jest w stanie skutecznie walczyć z uszkodzeniami oksydacyjnymi, struktura twoich komórek może ulec uszkodzeniu, co prawdopodobnie zwiększa ryzyko raka .

CoQ10 może chronić komórki przed stresem oksydacyjnym i promować produkcję energii komórkowej, promując ich zdrowie i przeżycie .

Co ciekawe, wykazano, że pacjenci z rakiem mają niższy poziom CoQ10.

Niskie poziomy CoQ10 są związane z aż o 53,3% wyższym ryzykiem raka i wskazują na złe rokowanie dla różnych rodzajów raka.

Co więcej, jedno badanie sugerowało również, że suplementacja CoQ10 może pomóc zmniejszyć ryzyko nawrotu raka .

9.Q10 dobre dla naszego mózgu

Mitochondria są głównymi generatorami energii komórek mózgowych.

Funkcja mitochondriów ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem. Całkowita dysfunkcja mitochondriów może prowadzić do śmierci komórek mózgowych i chorób takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona .

Niestety mózg jest bardzo podatny na uszkodzenia oksydacyjne ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych i duże zapotrzebowanie na tlen.

To uszkodzenie oksydacyjne wzmaga produkcję szkodliwych związków, które mogą wpływać na pamięć, funkcje poznawcze i funkcje fizyczne .

CoQ10 może zmniejszać te szkodliwe związki, prawdopodobnie spowalniając postęp choroby Alzheimera i Parkinsona.

10.Q10 może chronić nasze płuca

Ze wszystkich narządów, płuca mają największy kontakt z tlenem. To sprawia, że ​​są bardzo podatne na uszkodzenia oksydacyjne.

Zwiększone uszkodzenia oksydacyjne w płucach i słaba ochrona antyoksydacyjna, w tym niski poziom CoQ10, mogą powodować choroby płuc, takie jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Ponadto wykazano, że osoby cierpiące na te schorzenia wykazują niższy poziom CoQ10.

Badanie wykazało, że suplementacja CoQ10 zmniejszyła stan zapalny u osób z astmą, a także potrzebę stosowania leków steroidowych w celu jej leczenia .

Inne badanie wykazało poprawę wydajności ćwiczeń u osób cierpiących na POChP. Zaobserwowano to poprzez lepsze dotlenienie tkanek i tętno po suplementacji CoQ10. 

11.Dawkowanie Q10 i skutki uboczne

CoQ10 występuje w dwóch różnych formach — ubichinolu i ubichinonu.

Ubichinol stanowi 90% CoQ10 we krwi i jest najlepiej przyswajalną formą. Dlatego zaleca się wybierać spośród suplementów zawierających formę ubichinolu.

Standardowa dawka CoQ10 waha się od 90 mg do 200 mg dziennie. Dawki do 500 mg wydają się dobrze tolerowane, a w kilku badaniach stosowano nawet wyższe dawki bez żadnych poważnych skutków ubocznych  .

Ponieważ CoQ10 jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, jego wchłanianie jest powolne i ograniczone. Jednak przyjmowanie suplementów CoQ10 z jedzeniem może pomóc organizmowi wchłonąć go do trzech razy szybciej niż przyjmowanie go bez jedzenia.

Dodatkowo, niektóre produkty oferują solubilizowaną formę CoQ10 lub kombinację CoQ10 i olejków, aby poprawić jego wchłanianie.

Twoje ciało nie przechowuje CoQ10. Dlatego zaleca się jego dalsze stosowanie, aby zobaczyć jego zalety .

Suplementacja CoQ10 wydaje się być dobrze tolerowana przez ludzi i ma niską toksyczność .

W rzeczywistości uczestnicy niektórych badań nie wykazali żadnych poważnych skutków ubocznych przy dziennych dawkach 1200 mg przez 16 miesięcy .

Jeśli jednak pojawią się działania niepożądane, zaleca się podzielenie dziennej dawki na dwie do trzech mniejszych dawek.

12.Pokarmy zawierające Q10

Chociaż możesz z łatwością spożywać CoQ10 jako suplement, można go również znaleźć w niektórych produktach spożywczych.

Wydaje się, że CoQ10 jest podobnie wchłaniany w postaci kapsułek lub poprzez żywność.

Następujące produkty spożywcze zawierają CoQ10:

 • Mięso narządów: serce, wątroba i nerki
 • Niektóre rodzaje mięs: wieprzowina, wołowina i kurczak
 • Tłuste ryby: pstrąg, śledź, makrela i sardynka
 • Warzywa: szpinak, kalafior i brokuły
 • Owoce: Pomarańcze i truskawki
 • Rośliny strączkowe: soja, soczewica i orzeszki ziemne
 • Orzechy i nasiona: Sezam i pistacje
 • Oleje: olej sojowy i rzepakowy

Aktualności
0
  0
  Koszyk
  Koszyk jest pustyWróć do sklepu