od
do

9 oznak i objawów niedoboru witaminy B12

9 oznak i objawów niedoboru witaminy B12

Witamina B12 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, którego organizm potrzebuje do procesów, takich jak synteza DNA, produkcja energii i funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Chociaż witamina ta znajduje się w wielu produktach spożywczych, niedobór witaminy B12 są stosunkowo powszechne. Jest to często spowodowane ograniczonym spożyciem, złym wchłanianiem, pewnymi schorzeniami lub stosowaniem leków zmniejszających witaminę B12. W rzeczywistości badania sugerują, że nawet 20% osób w wieku powyżej 60 lat w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ma niedobór witaminy. Dla porównania, poziomy witaminy B12 powyżej 300 pg/ml są uważane za normalne, poziomy 200-300 pg/ml są uważane za graniczne, a poziomy poniżej 200 pg/ml są uważane za niedobory.

Ponieważ zdolność wchłaniania witaminy B12 z pożywienia spada wraz z wiekiem, niedobór występuje częściej u osób starszych. Nie oznacza to jednak, że dzieci i młodsi dorośli, w tym kobiety w ciąży i karmiące piersią, nie mogą rozwinąć niedoboru witaminy B12. Niestety niedobór witaminy B12 jest często pomijany i błędnie diagnozowany. Często jest to spowodowane nieodpowiednimi badaniami laboratoryjnymi lub objawami, które nie są specyficzne dla samego niedoboru witaminy B12. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedobór witaminy B12, ważne jest, aby odwiedzić pracownika służby zdrowia, aby omówić objawy i poddać się odpowiednim testom.

Spis treści:

 1. Zmęczenie a niedobór B12
 2. Blada lub żółta skóra przy niedoborze B12
 3. Bóle głowy a B12
 4. Objawy depresyjne przy niskim poziomie B12
 5. Problemy żołądkowo-jelitowe a B12
 6. Trudności z koncentracją przy niedoborze B12
 7. Stan zapalny jamy ustnej a B12
 8. Perestezje dłoni i stóp przy niedoborze B12
 9. Inne skutki niedoboru B12
 10. Jak wykrywa się niedobór B12 i leczy

1. Zmęczenie a niedobór B12

9 oznak i objawów niedoboru witaminy B12

Jeśli masz niski lub niedobór witaminy B12, prawdopodobnie poczujesz się zmęczony. Komórki twojego ciała potrzebują witaminy B12 do prawidłowego funkcjonowania. W związku z tym posiadanie nieodpowiedniego poziomu witaminy B12 może zmniejszyć normalną produkcję czerwonych krwinek, co może upośledzić dostarczanie tlenu.

W szczególności niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego może powodować anemię megaloblastyczną. Ten stan prowadzi do powstawania dużych, nieprawidłowych i niedojrzałych czerwonych krwinek oraz upośledzenia syntezy DNA.

Kiedy twoje ciało nie ma wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek, aby przenosić tlen do tkanek, prawdopodobnie poczujesz się osłabiony i zmęczony.

Ważne jest, aby wiedzieć, że możesz rozwinąć zmęczenie i inne objawy związane z niedoborem witaminy B12, nawet jeśli poziom witaminy B12 jest uważany za mieszczący się w zakresie lub tylko na granicy niskiego poziomu.

2. Blada lub żółta skóra przy niedoborze B12

9 oznak i objawów niedoboru witaminy B12

Innym znakiem, który może wskazywać na niedobór witaminy B12, jest blada lub żółta skóra. Podobnie jak stan zwany niedoborem żelaza, niedokrwistość związana z niedoborem witaminy B12 może powodować bladość skóry z powodu braku w pełni dojrzałych, zdrowych krwinek czerwonych w organizmie.

Niedobór witaminy B12 może również powodować stan zwany żółtaczką, który sprawia, że skóra i białka oczu przybierają żółtawy kolor. Kolor jest spowodowany wysokim poziomem bilirubiny, produktu odpadowego powstającego, gdy organizm rozkłada czerwone krwinki.

3. Bóle głowy a B12

9 oznak i objawów niedoboru witaminy B12

Niedobór i niedobór witaminy B12 może prowadzić do neurologicznych skutków ubocznych, w tym bólów głowy. W rzeczywistości bóle głowy są jednymi z najczęściej zgłaszanych objawów związanych z niedoborem witaminy B12 zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Niektóre badania wykazały, że osoby, które często doświadczają pewnych rodzajów bólów głowy, częściej mają niski poziom witaminy B12. Badanie 2019 z udziałem 140 osób, z których połowa doświadczyła migreny, wykazało, że poziom witaminy B12 we krwi był znacznie niższy u uczestników z migrenami w porównaniu z uczestnikami bez historii migreny.

Badanie wykazało również, że osoby z najwyższymi poziomami witaminy B12 były o 80% mniej narażone na migreny w porównaniu z uczestnikami z najniższymi poziomami witaminy B12. Badania w dalszym ciągu sprawdzają, czy leczenie witaminą B12 może złagodzić objawy migrenowego bólu głowy u niektórych osób.

4. Objawy depresyjne przy niskim poziomie B12

9 oznak i objawów niedoboru witaminy B12

Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a niedobór tego składnika odżywczego może mieć wpływ na zdrowie psychiczne. W szczególności niedobór witaminy B12 wiąże się z większym ryzykiem rozwoju depresji.

Niski poziom witaminy B12 może powodować podwyższony poziom aminokwasu zawierającego siarkę zwanego homocysteiną. To z kolei może przyczyniać się do rozwoju depresji poprzez nasilanie stresu oksydacyjnego, uszkodzeń DNA i śmierci komórek w organizmie.

Badanie 2020 z udziałem 132 dzieci i nastolatków, 89 z depresją i 43 bez depresji, wykazało, że uczestnicy z depresją mieli niższy poziom witaminy B12 i wyższy poziom homocysteiny w porównaniu z osobami bez depresji. Oprócz objawów depresji niski lub niedobór witaminy B12 może prowadzić do innych stanów psychicznych, w tym psychozy i zaburzeń nastroju.

5. Problemy żołądkowo-jelitowe a B12

9 oznak i objawów niedoboru witaminy B12

Niedobór witaminy B12 może również powodować biegunkę, nudności, zaparcia, wzdęcia, gazy i inne objawy żołądkowo-jelitowe.

Problemy te mogą dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Należy jednak pamiętać, że wiele z tych objawów jest niespecyficznych i może być spowodowanych innymi czynnikami. Na przykład nietolerancje pokarmowe, leki i infekcje mogą prowadzić do biegunki.

6. Trudności z koncentracją przy niedoborze B12

9 oznak i objawów niedoboru witaminy B12

Ponieważ niedobór witaminy B12 negatywnie wpływa na centralny układ nerwowy, osoby z niskim lub niedoborem witaminy B12 mogą czuć się zamglone i mieć trudności z koncentracją i wykonywaniem zadań. Starsi dorośli są szczególnie narażeni na te działania niepożądane, ponieważ ryzyko niedoboru witaminy B12 wzrasta wraz z wiekiem.

W rzeczywistości wiele badań wiązało niski poziom witaminy B12 z pogorszeniem funkcji umysłowych u osób starszych. Na szczęście badania pokazują, że upośledzenie umysłowe związane z niskim poziomem witaminy B12 może ulec poprawie dzięki leczeniu witaminą B12.

Na przykład w badaniu z 2020 r. 202 osobom z łagodnymi zaburzeniami psychicznymi i niskim lub niskim normalnym poziomem witaminy B12 i podwyższonym poziomem homocysteiny zastosowano terapię zastępczą B12 przez 3 miesiące. Po leczeniu 84% uczestników zgłosiło znaczną poprawę objawów, takich jak słabe skupienie, pogorszenie pamięci i zapominanie.

7. Stan zapalny jamy ustnej a B12

9 oznak i objawów niedoboru witaminy B12

Zapalenie języka to termin medyczny, który odnosi się do zapalenia, czerwonego i bolesnego języka. Może to być spowodowane niedoborem witaminy B12. U osób z tym niedoborem zapalenie języka może pojawić się obok zapalenia jamy ustnej, które charakteryzuje się owrzodzeniami i stanem zapalnym w jamie ustnej.

Chociaż zapalenie języka i jamy ustnej są powszechne u osób z niedokrwistością związaną z niedoborem witaminy B12, mogą również wystąpić bez niedokrwistości i mogą być oznaką wczesnego niedoboru witaminy B12.

Biorąc to pod uwagę, zapalenie języka może być również spowodowane niedoborem innych składników odżywczych, takich jak kwas foliowy, ryboflawina (B2) i niacyna (B3).

8. Perestezje dłoni i stóp przy niedoborze B12

9 oznak i objawów niedoboru witaminy B12

Perestezje to termin medyczny, który odnosi się do uczucia pieczenia lub mrowienia w niektórych obszarach ciała, takich jak dłonie i stopy. Wiele osób dorosłych i dzieci z niedoborem witaminy B12 zgłasza występowanie parestezji.

Niestety, ten objaw niedoboru witaminy B12 nakłada się na objawy związane z neuropatią cukrzycową — uszkodzeniem nerwów spowodowanym wysokim poziomem cukru we krwi, który może powodować ból i drętwienie kończyn.

Osoby z cukrzycą przyjmujące metforminę są bardziej narażone na rozwój niedoboru witaminy B12, ponieważ lek ten może zmniejszać wchłanianie witaminy B12 w organizmie. Tak więc niedobór witaminy B12 może zostać błędnie zdiagnozowany jako neuropatia obwodowa u osób z cukrzycą.

W rezultacie wielu ekspertów zaleca, aby osoby przyjmujące metforminę regularnie przechodziły badania przesiewowe pod kątem niedoboru witaminy B12.

9. Inne skutki niedoboru B12

9 oznak i objawów niedoboru witaminy B12

Oprócz powyższych objawów niedobór witaminy B12 może prowadzić do:

 • Skurcze mięśni i osłabienie mięśni. Niedobór witaminy B12 negatywnie wpływa na funkcję nerwów ruchowych i czuciowych, co może powodować skurcze mięśni i osłabienie.
 • Upośledzona koordynacja. Ataksja lub zaburzenia równowagi i koordynacji to objaw neurologiczny, który może być spowodowany niedoborem witaminy B12. W związku z tym osoba z niedoborem witaminy B12 może mieć trudności z chodzeniem i utrzymaniem równowagi.
 • Zaburzenie erekcji. Mężczyźni z niedoborem witaminy B12 mogą doświadczać zaburzeń erekcji w wyniku zwiększonego poziomu homocysteiny w organizmie.
 • Zaburzenia widzenia. Niedobór witaminy B12 może powodować zaburzenia widzenia, prawdopodobnie z powodu uszkodzenia nerwu wzrokowego. 

10. Jak wykrywa się niedobór B12 i leczy

9 oznak i objawów niedoboru witaminy B12

Ponieważ objawy niedoboru witaminy B12 nie są specyficzne dla tego schorzenia, może on pozostać niewykryty lub zostać błędnie zdiagnozowany. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z wymienionych powyżej objawów, ważne jest, aby omówić je z lekarzem.

Jest to szczególnie istotne, jeśli:

 • przestrzegaj restrykcyjnej diety, takiej jak dieta wegańska
 • są w wieku powyżej 60
 • jesteś w ciąży lub karmisz piersią
 • cierpisz na schorzenie, które może obniżyć poziom witaminy B12
 • przyjmować leki zmniejszające ilość witaminy B12, takie jak metformina lub inhibitory pompy protonowej

Oprócz poznania objawów i przeprowadzenia badania fizykalnego, pracownik służby zdrowia może wykluczyć niedobór witaminy B12, zlecając badania krwi.

Testy te mogą obejmować :

 • Poziomy B12
 • poziom kwasu foliowego
 • pełna morfologia krwi (CBC) z rozmazem obwodowym
 • poziom kwasu metylomalonowego (MMA)
 • poziomy homocysteiny

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zbyt niski poziom witaminy B12, Twój pracownik służby zdrowia zaleci najbardziej odpowiednie leczenie. Może obejmować zastrzyki z witaminy B12, doustne suplementy witaminy B12 lub zajęcie się podstawowym stanem zdrowia, który może powodować niedobór.

Zastrzyki z witaminą B12 są ogólnie zalecane dla osób, które nie mogą prawidłowo wchłonąć witaminy B12 z żywności lub suplementów, takich jak osoby, które przeszły operację pomostowania żołądka lub osoby z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi.

Suplementy i zastrzyki z witaminy B12 są uważane za bezpieczne i dobrze tolerowane, nawet w dużych dawkach .

Aktualności
0
  0
  Koszyk
  Koszyk jest pustyWróć do sklepu